Nápad našeho kolegy z V4 Tax na vytvoření přehledné tabulky nového zdanění piva způsobil pozdvižení nejen na českém internetu. Jaké je pozadí vzniku pivní tabulky a jaké budou mít změny daňových sazeb vliv na restauratéry, spotřebitele a pivovary?

„Jeden náš kolega byl na školení, kde se právě probíraly změny v DPH, a říkal, že by bylo zajímavé to téma zpracovat na Facebook. Takže jsme připravili informaci, která byla poměrně obšírná, do podoby přehledné tabulky a zveřejnili jsme jí,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner společnosti V4 Group.

Náročnost na straně účetních v České republice se novou daňovou změnou zásadně zvýší. Například na Slovensku je alkoholické pivo v jedné sazbě DPH. Pro české účetní, kteří budou účtovat hospody a restaurace odvádějící tuto daň, vzroste díky novému zdanění náročnost zpracování účetnictví a daní.

Žádná změna pro konzumenty

Konečná cena piva pro spotřebitele pravděpodobně díky změně sazeb neklesne. Hospodští slevu na dani do ceny totiž nepromítnou. Zároveň mnohé provozovny v menších městech nejsou plátci DPH, takže na ně tato legislativa vůbec nedopadne, u nich o nějakém snížení ceny nemůžeme tedy vůbec mluvit. Změna daňové sazby dopadne zejména na větší podniky, i zde to podle Michala Jelínka nebude mít zásadní dopad pro jejich hosty. Takže ceny zůstanou spíše stejné a snížení daně z přidané hodnoty o 11 procent půjde do marže provozovatelů restaurací.

EU je v tom nevinně

Podle Michala Jelínka by vláda měla spíše upravit výši spotřební daně, byť není kdovíjak zásadní. Zároveň připomíná, že nejen současná vláda se dost často vymezuje vůči politice a regulacím Evropské unie, přitom ta nám diktuje minimální sazby spotřební daně u všech výrobků včetně piva. Česko má spotřební daň skoro dvojnásobnou, než jakou určuje Unie

U nás není zdaleka nejnižší spotřební daň u piva z prostého důvodu, Česká republika má totiž nejnižší cenu piva v EU. Pro srovnání i bohaté země, jako je Německo, Lucembursko nebo třeba Španělsko, které je na tom podobně jako ČR, mají skoro o polovinu nižší sazbu spotřební daně.

Samozřejmě je otázkou, jak by na změnu spotřební daně reagovali výrobci, protože ti jí odvádějí a určují následně cenu pro svého distributora. Zatímco hospody si konkurují maximálně v místě svého působení, pivovary si konkurují globálně. Především u velkých výrobců je extrémní tlak na cenu, takže podle Jelínka by se snížení spotřební daně mohlo určitým způsobem promítnout do snížení ceny piva pro konečného spotřebitele.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.